Falownik, czyli inaczej przemiennik częstotliwości to urządzenie pozwalające na zmianę prądu stałego (DC) w prąd zmienny o regulowanej wartości napięcia (V) i częstotliwości (Hz). Pozwala tym samym na sprawne sterowanie maszynami, które powinno współdziałać z dokładnie sprecyzowanymi parametrami.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Falowniki w zastosowaniach przemysłowych
Falownik to urządzenie do wielu zastosowań. Umożliwia on odpowiednią regulację napięcia oraz częstotliwości maszyn i urządzeń napędzanych energią elektryczną. Zastosowanie falowników w urządzeniach elektrycznych jest ważne dla prawidłowej pracy napędzających je silników. W zasadzie dzisiejszy przemysł nie istniałby bez ich użycia.
Co to jest falownik?
Falownik to potoczna nazwa przemiennika częstotliwości. Falowniki służą do zmiany napięcia i częstotliwości prądu przemiennego. Dzięki działaniu falowników możliwe jest wytworzenie pożądanego napięcia o regulowanej częstotliwości, co umożliwia regulację momentu obrotowego i prędkości obrotowej silnika elektrycznego. Dzięki działaniu falowników silniki elektryczne mogą pracować na różnych obrotach, co znacząco zwiększa ich funkcjonalność. Co więcej, dzięki falownikom praca urządzeń elektrycznych jest płynna (np. softstart) i optymalnie dopasowana do konkretnych zastosowań.
Rodzaje i sterowanie falowników
Sterowanie falowników polega na dobraniu odpowiedniego algorytmu sterowania.
Według metody sterowania wyróżnia się następujące rodzaje falowników:
– sterowanie skalarne
– sterowanie z charakterystyką liniową
– sterowanie z charakterystyką kwadratową
– sterowanie wektorowe